Anzer Balı Nede Önemli

Ülkemiz dünyada arı koloni sayısı bakımından üçüncü sırada yer almaktadır. Ülkemiz bal üretiminde hatırı sayılır bir yerdedir. Yıllara göre değişiklik gösterse de genelde bal üretiminde Dünyada ilk beşte yer almaktadır. Ülkemiz bal üretimi bakımından çok zengindir.
Ballar kaynağına göre salgı balı( çam balı) , çiçek balı, komar balı, pamuk balı gibi çeşiteleri vardır. Ülkemizin dört bir tarafında bal üretilmektedir. Bal deyine vazgeçemediğimiz, sofralarımızı süsleyen ürünlerin başında gelir.

Her yörenin nasıl ki flora ve çiçek çeşitliliği farklı ise farklı yörelerde üretilen balların özellikleri ve kaliteleri de farklıdır. Balların içinde anzer balı en meşhur olan baldır. Sahip olduğu endemik flora ve bitki türü kalite bakımından diğer ballardan bariz bir şekilde ayrılır.
Anzer Balı, Rize İli , İkizdere ilçesine bağlı bir Anzer Ballıköyde üretilen baldır. Hava şartlarına bağlı olarak kısıtlı üretilse de anzer balı her sene insanların tüketimine sunulmaktadır. Anzer balı , Çiçek balı ve Çeşitlerini www.anzeraricilik.com.tr sitesinde bulabilirsiniz.

Kategoriler: Genel